Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Armáda USA: lhaní i vyhazov za pravdu

Americká armáda v posledních dnech bojů proti Islámskému státu (IS) v Sýrii v roce 2019 při náletu zabila desítky civilistů. Napsal to list The New York Times (NYT) a obvinil armádu ze zatajení faktů. Incident se podle NYT stal 18. března 2019 a váže se k místu zvanému Baghúz, kam se uchýlili ustupující bojovníci IS s rodinami.

Při náletu tam přišlo o život osmdesát lidí, z nichž armáda šestnáct identifikovala jako bojovníky IS a čtyři jako civilisty. O totožnosti zbylých 60 nedošla k žádnému závěru. Ten den dopadly na velkou skupinu lidí tři americké bomby, i když armáda měla k dispozici snímky ve vysokém rozlišení z bezpilotního letadla, z nichž bylo jasně patrné, že tam jsou i civilisté. Útok sledovali v přímém přenosu prostřednictvím dronu američtí vojáci na americké letecké základně Al-Udajd v Kataru. »Kdo to shodil?« tázal se podle NYT na chatu jeden z těch, kdo záběry viděli. »Právě jsme bombardovali padesát žen a dětí,« napsal druhý.

Největší civilní ztráty

Po první prohlídce místa bylo zjevné, že o život přišlo kolem 70 lidí. Šlo o největší civilní ztráty z jednoho incidentu v boji proti IS, avšak americká armáda se k této operaci veřejně nepřihlásila. Počet obětí byl zřejmý od počátku a armádní právník akci označil za možný válečný zločin, který je třeba vyšetřit. Zprávy o počtu mrtvých byly ale »upravovány«, některé byly odstraněny, pozměněny a zařazeny mezi tajné. Koaliční jednotky vedené Spojenými státy americkými místo zahladily buldozery.

Vyšetřování útok zatajilo

Věc začal vyšetřovat nezávislý inspektor ministerstva obrany, ale jeho zpráva byla pozdržena a neobsahovala žádnou zmínku o útoku. Gene Tate, který na případu pro úřad inspektora také pracoval, řekl: »Vedení se rozhodlo věc pohřbít, nikdo s ní nechtěl nic mít.« Za kritiku této nečinnosti byl Tate propuštěn. Podle zjištění NYT bombardování nařídila operační skupina 9 pověřená pozemními operacemi v Sýrii. Pracovala v takovém utajení, že v té době o svých akcích neinformovala ani vojenské partnery. O připravovaném útoku na Baghúz nevědělo podle listu ani vedení amerického letectva v Kataru.

Odůvodněné nálety…

NYT poslal v předminulém týdnu svá zjištění velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku, pod něž spadaly boje v Sýrii. Velitelství tento útok poprvé přiznalo a uvedlo, že při něm přišlo o život 80 lidí. Nálety ale podle něj byly odůvodněné. Zabily 16 radikálů a také čtyři civilisty, o šedesáti zbývajících není jasné, zda to byli civilisté. Částečně podle prohlášení amerického velitelství proto, že i některé ženy a děti se chopily zbraní a bojovaly v řadách Islámského státu.

»Nesnášíme ztrátu životů nevinných a děláme vše, abychom jim předešli. V tomto případě jsme o situaci věděli, útok jsme vyšetřovali s našimi důkazy a přijímáme odpovědnost za neúmyslné zabití…,« sdělil v prohlášení mluvčí velitelství Bill Urban.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 13 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-11-22 00:54
Omyly se za války stávají. Ale kdo tu válku začal? Nebyl to Obama?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama