Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

V Portlandu opět nepokoje. Kvůli Rittenhouseovi

V americkém městě Portland vypukly v pátek večer (v sobotu nad ránem SEČ) nepokoje v souvislosti s osvobozujícím verdiktem, který si od soudní poroty vyslechl 18letý bílý útočník Kyle Rittenhouse.

Ten čelil u soudu ve Wisconsinu obviněním z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě při černošských demonstracích ve městě Kenosha, porota jej však v pátek prohlásila za nevinného ve všech bodech obžaloby. Portland byl jedním z ohnisek rozsáhlých protestů, které vloni vypukly po policejní vraždě černocha George Floyda.

Rittenhouse vloni v srpnu přijel do města Kenosha ve Wisconsinu, kde se už několik dní protestovalo kvůli smrti jiného černocha, Jacoba Blakea, po zákroku (jak jinak) bělošského policisty. Demonstrace na některých místech provázelo rabování a nepokoje a mladík tvrdil, že přijel chránit soukromé podniky před výtržníky. Po ulicích města se ale pohyboval s poloautomatickou puškou v ruce a brzy se dostal do konfliktu s několika protestujícími. Dva z nich zastřelil a jednoho zranil. Porota se svým  verdiktem přiklonila k tvrzení obhajoby, že Rittenhouse jednal v sebeobraně.

Dvojí metr

Jeho osvobození nicméně vyvolalo nespokojenost řady lidí, podle nichž americká justice přistupuje jinak k bělošským příslušníkům ozbrojených milicí a jinak k černošským účastníkům protestů. Americký prezident Joe Biden ve vyjádření rovněž uvedl, že je z verdiktu znepokojen, dodal však, že rozhodnutí soudu respektuje.

Portland zažil silnou vlnu často násilných protestů vloni po brutální vraždě Floyda. Policie při protestech, jež se konaly téměř každodenně po dobu několika měsíců, zatkla stovky lidí a jeden z účastníků po střetu s bezpečnostními složkami zemřel.

Někteří účastníci si tehdy stěžovali, že policie proti demonstrantům zasahovala příliš tvrdě. Kontroverze vyvolala podle ČTK zejména přítomnost příslušníků federálních bezpečnostních sil, které do města vyslala vláda tehdejšího rasistického prezidenta Donalda Trumpa. U některých nebylo jasné, že jde o policisty a podle dostupných videí řadu zatčených protestujících odváželi v neoznačených vozidlech…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama