Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Spor o post ministra zahraničí

Spor o kandidáta na ministra zahraničí zřejmě nabývá na obrátkách. Jan Lipavský, člen vedení Pirátů, donedávna jejich »expert na zahraniční politiku« v Poslanecké sněmovně, znovu však nezvolený, koalici stojí za to, aby se zřejmě dostala do sporu s prezidentem. Znovu se ukazuje, jak ošidné je, jít do spolku s Piráty, kteří mají odborníky údajně na všechno, a pak se ukáže, že vlastně to je jinak.

Kdo je to Jan Lipavský? Třicetišestiletý absolvent bakalářského studia na Fakultě sociálních věd UK, který ještě v průběhu studování stihl dva semestry si odposlouchat v rámci studijního programu Erasmus ve Velké Británii. Nebyl zřejmě moc postradatelným pracovníkem, protože v krátké době po sobě přecházel z jedné společnosti do druhé. Přesto se prý vypracoval na analytika a manažera projektů informačních technologií v bankovnictví. Vyzná se v obchodování na burze, trochu i v marketinku. Takže sečteme-li všechno, nikde dlouho nevydržel a zkušenosti má minimální. Pro ministra zahraničí vskutku »vysoká kvalifikace«.

Zajímavé jsou i jeho názory. Ještě není ministrem a už zpochybňuje jmenování současného ministra zdravotnictví za velvyslance ve Finsku, přičemž Adam Vojtěch má nepoměrně větší vzdělání a více zkušeností i v zahraniční oblasti. Lipavský získával ostruhy až v Poslanecké sněmovně, kde z nedostatku pirátských odborníků zasedal v různých výborech, komisích a podkomisích. A to je skoro málo. Kdyby však bylo jenom to. Stojí za to si připomenout, že mnohé názory Jana Lipavského jen těžko svědčí o samostatnosti myšlení pana kandidáta. A hlásných trub cizí mocnosti jsme tu už měli dost. Zopakujme si některé z těchto názorů, které lze volně nalézt na internetu. Je stoupencem rozhodnutí o uznání samostatnosti Kosova, odsoudil »český rasismus« vůči cikánům a muslimům – prý i proti černochům a Vietnamcům. Podpořil naše nasazení v Afghánistánu a v Iráku. Vyzval českou vládu, aby po Číně žádala náhradu škod, které vznikly v důsledku pandemie COVID-19, protože podle něj Čína v čele s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nese značný podíl viny na masovém rozšíření této nemoci do všech částí světa. Prosazoval vyřazení ruských a čínských firem z tendru na dostavbu jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Požaduje tvrdší postup proti Rusku a Číně, a pokud jde o Rusko, tak ho pokládá za hrozbu pro Českou republiku. Naproti tomu chce dále rozvíjet naše partnerství s Tchaj-wanem. Je také zastáncem přednosti eurounijního práva nad národním, a proto kritizuje polský přístup k posledním rozhodnutím jejich Ústavního soudu.

Miloše Zemana ovšem jistě dráždí také jeho stanovisko k přesunu české ambasády do Jeruzaléma. Mohlo by ho však uspokojit prohlášení Lipavského, že s Izraelem chce »posílit tradiční strategické partnerství«.

Pokud tedy Jan Lipavský, nehledě na jeho minimální zkušenosti a znalosti, bude jmenován ministrem, je konec s posledními zbytky naší samostatné zahraniční politiky, a ač Fialu »nemusím«, musím ho politovat.

Milan ŠPÁS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 72 hlasů.

Milan ŠPÁS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-11-25 23:34
brekeke84: ČLR je samozřejmě naším spojencem a imperialistické
režimy naším nepřítelem.
rosemil71
2021-11-25 19:52
Pane Motle,zkuste to česky.Pokud máte jakékoli psychické potíže,tak
se zhluboka nadýchněte a vzduch cca 20 vteřin zadržte.Pak vydýchněte
a Váš stav by se měl zlepšit.Pokud ne,zaměřte se na jinou
psychoterapii.Ale hlavně,a to je nejdůležitější,dávejte si teplý
obklad na přirození,aspoň 15x denně.
brekeke84
2021-11-25 09:55
fronda: díky za upozornění, samozřejmě, KSČM je pátou kolonou i
ČLR.
fronda
2021-11-25 01:05
brekeke84: V článku se píše o nepřátelství "pana ministra"
k ČLR, o jeho válečném štvaní (Srbsko, Afghánistán, Irák),
spikleneckých teorií o covidu, nadřazenosti Bruselu, údajném rasismu
Čechů, nedostavbě jaderných elektráren... Rozhodně nejde jenom o
Rusko.
jan.dvorak
2021-11-23 12:09
Komunisté by si měli připomenout citát pana prezidenta Zemana, že
politických trpaslíků si neváží.
brekeke84
2021-11-23 11:57
Post pana Špáse dokládá, že současná KSČM je jen pátou kolonou
Ruska. Kdybyste totiž byli fakt levice, tak vám musí z nastupujících
ministrů přece vadit především pan Blažek. Ale ne, vám vadí
"nezkušený" pirát, protože zájmy Ruska jsou přece víc,
než třeba zájmy statisíců lidí u nás v exekucích. No bravo. Fakt
levice, lol.
o.motl
2021-11-23 09:44
Zeman so už zase koleduje o kompetenční žalobu u Ústavního soudu.
Tentokrát by se mohl dočkat.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama