Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Očkování bude uznáváno devět měsíců

Země Evropské unie by měly v rámci covidových certifikátů uznávat plné očkování po dobu devíti měsíců. Vyplývá to z návrhu, který zveřejnila Evropská komise.

Certifikáty mají být nadále k dispozici nejen lidem očkovaným či po prodělané nemoci COVID-19, ale také po negativním testu. Státy by nově měly posuzovat lidi přijíždějící ze zahraničí právě podle jejich covidových pasů, spíše než podle nákazy v místě jejich původu.

Unijní země začaly v posledních týdnech v reakci na nový nárůst počtu nakažených koronavirem doporučovat svým občanům posilující dávku vakcíny. Ministři členských států Unie se tento týden shodli, že by další dávkou vakcíny měla být podmíněna platnost covidových pasů, které umožňují lidem cestovat přes hranice i v čase pandemických omezení.

Na dobu platnosti očkování však země neměly jednotný pohled, a Komise proto navrhla devět měsíců. To pro většinu lidí očkovaných v letošním roce znamená, že před další letní dovolenou v zahraničí se budou muset nechat přeočkovat. Pro lidi, kteří již posilující dávku mají, návrh žádnou konkrétní dobu platnosti nestanovuje kvůli nedostatku vědeckých důkazů o době její účinnosti. Komise však uvedla, že »s ohledem na přibývající údaje se dá očekávat, že ochrana z posilujících vakcín může vydržet déle než ta u původního očkování«.

V mezidobí pokračují nárůsty na Slovensku či v Německu, kde už počet obětí covidu překonal hranici 100 000! V Nizozemsku se kvůli nezodpovědným neočkovaným covidovým pacientům, kteří zaplňují kvůli těžkému průběhu nemoci nemocnice, ruší mj. i chemoterapie s rakovinou bojujících lidí…

Nová mutace daleko nebezpečnější

Jihoafrické úřady potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady ale epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla agentura Reuters. O nové mutaci chce JAR jednat se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Podle vědců nová varianta, která má pracovní název B.1.1.529, nese velmi nezvyklou konstelaci mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Podle úřadu se nová varianta rychle šíří v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. Varianta byla zachycena i v Botswaně a Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

V Jihoafrické republice vědci poprvé zachytili vícero variant koronaviru. Varianta beta je na seznamu rizikových variant WHO kvůli své vyšší nakažlivosti. Země letos zachytila také variantu C.1.2, která se ale výrazněji neprosadila a připadá na ni jen malé procento nákaz v posledních měsících.

WHO vede podle ČTK dva seznamy variant. Na rizikovém seznamu jsou čtyři varianty, včetně delty nebo alfy. Na seznamu variant, které WHO zkoumá, protože jsou potenciálně nebezpečnější, jsou v současnosti dvě položky - mí a lambda.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama