Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Titicaca skoro bez ryb

V jezeře Titicaca, které leží vysoko v Andách mezi Peru a Bolívií, ubývají ryby i voda. Za několik posledních desetiletí tam vyhynulo téměř devadesát procent druhů ryb.

Situace je tak vážná, že peruánsko-bolivijská vládní organizace (ALT) spravující toto nejvýše položené splavné jezero světa zvažuje na dva roky zakázat tamní rybolov, jenž spolu s klimatickými změnami ohrožuje ekosystém jezera. »Minulý týden tu nespadla ani kapka vody, ač jsme v období dešťů,« uvedla Orieta Floresová z jednoho z projektů ALT, který se snaží umělým oplodňováním rybek zachránit ohrožené druhy. Od roku 1993 v jeho rámci v laboratoři takto oplodnili okolo 250 000 ryb. Zachránit se snaží například ohroženého orestiase žlutého, pojmenovaného podle Orestése, postavy z řecké mytologie. V posledních šesti dekádách podle Floresové vyhynulo nejméně 20 druhů orestiasů, dalších šest druhů je v ohrožení.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Rybářky a tkadleny

Rybolov na jezeře Titicaca, které leží v nadmořské výšce asi 3800 metrů, je zdrojem obživy mnoha obyvatel už několik tisíciletí. V jezeře, jehož rozloha činí asi 8370 kilometrů čtverečních, lovili Urové, kteří žijí na rákosových ostrůvcích plovoucích po jezeře, či Ajmarové. Rybařily tam zejména ženy, které se kromě toho věnují i tradičním řemeslům, třeba tkaní barevných textilií. Kromě rybolovu jsou obyvatelé u jezera Titicaca živi také z příjmů od turistů. Kromě plovoucích ostrovů kmene Urů a dalších místních jedinečností mohou turisté například zajít v peruánském městě Puno na břehu jezera do malého muzea, které vede Diógenes Choquehuanca a v němž jsou k vidění i některé z tamních ohrožených ryb, napsal deník El País.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama