Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Dohoda o hranici

Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilhan Alijev se v Soči za účasti prezidenta Ruska Vladimira Putina v pátek dohodli, že budou pracovat na vytyčení společné hranice. Všichni podle TASS dali po jednání najevo spokojenost s rozhovory i výsledky.

Arménský premiér Nikol Pašinjan. FOTO - Wikimedia commons

Dohoda na vytyčení hranice je velice důležitá, protože letité spory obou kavkazských zemí o území oblasti Náhorního Karabachu loni vyvrcholily v nový ozbrojený konflikt, který si vyžádal na 6500 životů. Putin přivedl Pašinjana a Alijeva k jednání v jihoruském Soči 10 dní po nejkrvavějších střetech na hranicích od podpisu příměří, což bylo před rokem. Loňskou šestitýdenní válku o Náhorní Karabach ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. To v enklávě rozmístilo své vojáky jako mírové síly. Pro Armény konflikt skončil de facto porážkou. V jejich rukou sice zůstala většina sporného regionu, který Arméni ovládli na přelomu 80. a 90. let minulého století, Ázerbájdžán si ale připsal významné územní zisky.

Mnoho otázek však zůstává nevyřešeno včetně právního postavení Náhorního Karabachu a Arménů, kteří tam žijí. Před válkou jich bylo až 150 000. Menší lokální konflikty pokračují. V třístranném komuniké vydaném po jednání v Soči se uvádí, že Alijev a Pašinjan se dohodli, že budou pracovat na zřízení společné komise k definování hranice, což je jedna z klíčových otázek.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama