Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

VZP bude hospodařit se schodkem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) příští rok bude hospodařit se schodkem 5,9 miliardy korun. Pokryje ho ze svých rezerv. Celkové příjmy VZP by měly vzrůst asi o šest procent na 255,5 miliardy korun.

Schodek odráží schválené navýšení mezd zdravotníků v příštím roce, které schválila vláda. Po jednání správní rady VZP to řekla její předsedkyně Věra Adámková (ANO). VZP je největší tuzemskou pojišťovnou, má asi 5,9 milionu pojištěnců.

Správní rada schválila takzvaný zdravotně pojistný plán pojišťovny, který je vlastně rozpočtem, a také výhled na roky 2023 a 2024. Pojišťovna předpokládá, že bude mít na konci příštího roku na účtech zůstatek asi 20,1 miliardy korun, což umožní pokrýt schodky hospodaření v následujících letech. V roce 2023 pojišťovna očekává, že bude hospodařit se schodkem 10,4 miliardy korun, v roce 2024 pak se schodkem 9,2 miliardy korun.

Letos podle schváleného zdravotně pojistného plánu očekává VZP schodek 9,7 miliardy korun. Do konce října zatím hospodařila s přebytkem dvě miliardy korun.

VZP na konci září odhadla, že za letošní rok vydá na náklady spojené s epidemií covidu-19 zhruba 16 miliard korun, což je asi o sedm miliard více, než kolik předpokládala ve zdravotně pojistném plánu. V nákladech navíc jsou podle ředitele Zdeňka Kabátka mimo jiné pokračující výdaje za preventivní testování či za třetí dávku očkování.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama