Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

V Hondurasu návrat Zelayovy levice

To nedělní prezidentské volby v Hondurasu podle předběžných výsledků vyhrála opoziční kandidátka Xiomara Castrová (62), která se tak zřejmě stane první ženou v čele této středoamerické země, z níž kvůli chudobě a násilí drogových gangů vyráží v posledních letech karavany migrantů do Spojených států.

Vítězstvím Castrové se v Hondurasu dostane k moci opět levice, jež tam vládla do roku 2009, kdy armáda svrhla prezidenta Manuela Zelayu, manžela Castrové.

Po sečtení téměř poloviny hlasů z nedělních voleb, které provázela rekordní účast 68 %, vedla Castrová s asi 53 %, a to před pravicovým kandidátem Nasrym Asfurou (asi 34 %). V Hondurasu se nekoná 2. kolo voleb. Starosta metropole Tegucigalpa Asfura kandidoval za vládnoucí Národní stranu prezidenta Juana Orlanda Hernándeze, který stojí v čele země od ledna 2014. Předchozí volby v roce 2017, v nichž vyhrál Hernández, podle opozice provázely podvody a Hernández v nich kandidoval přesto, že ústava dva mandáty v řadě neumožňuje.

Xiomara Castrová. FOTO - Wikimedia commons

Drogové kartely mají smůlu

Castrová kampaň založila na kritice současného vedení země, které mnozí viní z korupce a napojení na drogové kartely. V případě nástupu Castrové do nejvyššího úřadů podle analytiků hrozí, že současný prezident skončí ve vězení. Stejně jako jeho bratr, který letos dostal v USA doživotní trest vězení za obchod s drogami, čelí i prezident Hernández vyšetřování kvůli podezření z napojení na drogové kartely, od nichž měl podle některých svědků dostat peníze na první prezidentskou kampaň. Prezident obvinění odmítá.

Také Asfura čelí podle některých zdrojů podezření z korupce a ze zpronevěry fondů z tegucigalpské radnice.

Označují ji za komunistku

Levice vládla v Hondurasu do června 2009, kdy armáda zajala prezidenta Manuela Zelayu v den, kdy se mělo konat referendum o změně ústavy, aby mohl být současný prezident znovuzvolen. Opozice se tehdy obávala radikálně levicového směřování vlády a podobné obavy vyjádřili někteří analytici i před nedělními volbami.

Někteří označují Castrovou za »komunistku« a obávají se změny v zahraniční politice a navázání užších vztahů s Čínou. Současná prowashingtonská vláda totiž podporuje Tchaj-wan… Castrová tvrdí, že je sociální demokratka a v programu má mj. diskusi o umožnění sňatků homosexuálů nebo legalizaci interrupcí v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Nyní v zemi platí jejich absolutní zákaz.

Okamžik, kdy vykopneme diktaturu

»Dobrý večer, zvítězili jsme,« prohlásila Castrová s odkazem na předběžné výsledky a slíbila také vládu národního usmíření a dialog se všemi sektory společnosti. »Toto je naše chvíle. Je to okamžik, kdy vykopneme diktaturu,« prohlásila už krátce poté, co odvolila. Vyjádřila i přesvědčení, že voliči nahlásí jakékoliv nesrovnalosti a že zajistit spravedlivé volby pomohou i zahraniční pozorovatelé. Sčítání hlasů při předchozích volbách hlavy státu totiž provázely podvody. Při průběžném sčítání vedl opoziční levicový kandidát, pak bylo ale sčítání hlasů na den přerušeno a nakonec byl za vítěze označen dosavadní prezident. Podle ČTK následovaly několikatýdenní protesty, jež armáda rozháněla slzným plynem, a které si následně vyžádaly na dvě desítky obětí!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama