Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

První adventní

Po prvním adventním víkendu a rychlé stopce před ním jsme byli nuceni zpomalit a přehodnotit plány. Jenže místo přicházejících Vánoc a pomalého těšení se na nejkouzelnější svátky v roce mnoho lidí jen remcá a řeší nejožehavější problémy tohoto světa.

Polarizace společnosti je novodobý vrcholový sport nejvlivnějších, kteří se v něm stali během pár let vskutku mistři. Jsme rozdělení na nesmiřitelné tábory a rozeštvávaní stovkami nových vskutku trefných a zaručeně pravdivých výroků, článků, historických záznamů i odborných publikací, mezi kterými rozeznat fakta od fikce umí už málokdo.

A s touto neskutečnou masírkou, kdy vlastní mozky zaměstnáváme obrovským kvantem informací, které čerpáme z televize, rozhlasu, novin ale hlavně ze všech těch chytrých věciček, jako jsou počítače, tablety a telefony, ztrácíme postupně sami sebe. Ztrácíme pojem o reálném světě. Místo abychom se ráno koukli na kalendář a z okna, musíme počasí hledat v aplikacích. A divíme se, že to na konci listopadu venku klouže. Stále víc lidí nejen že pracuje na dálku online, ale také randí, schází se s přáteli, či brouzdá po virtuálních mapách, místo aby se zvedli ze židlí, gaučů a postelí a vyrazili ven.

Že to nejde, protože řádí ten moribundus? Nebo je venku nebezpečno, protože se tam poflakují migranti, dětské gangy plné rvaček a šílení sportovní raubíři? Ono to tak podle zpráv vypadá, ale život je jiný. A já věřím, že vlastně stále stejný.

Jsme zblblí ze zpráv, hádáme se o věcech, kterým stejně většina z nás nerozumí, a zapomínáme na obyčejnou lidskou slušnost, potřebu člověka se sdružovat, umění soudržnosti. Ono o to vlastně jistým vládnoucím elitám jde, protože známé »rozděl a panuj« funguje stále. A tak jsme rozdělováni a opanováni.

Vždyť jsme tak učení každý den. Když si pustíte televizi, můžete snadno porovnat, jak žila společnost dřív a jak žije teď. Ze starých seriálů čiší jasný vzkaz – dobro je odměněno, zlo potrestáno a hlavně i obyčejný život, byť má své problémy, je krásné žít. Všechny problémy se dají řešit díky rozumné komunikaci, slušnosti a vzájemné pomoci. Dnešní moderní seriály vám ukážou jen vraždy, plytké mezilidské vztahy a propletence, bezduchou komerční rádoby vtipnost a vraždy.

Ale přicházejí Vánoce. Čas, který byl v minulosti vyčleněn na to, aby se člověk zastavil, poděkoval za vše dobré a poučil se ze všeho zlého. A když jsou ty trhy stejně zavřené a obchoďáky stejně přeplněné, co takhle zkusit se zastavit všichni, podat si ruce a zapomenout na rozdílné názory? Vždyť ne oni, ne média, ne nemoci, vakcíny, Babišové, Zemanové, Fialové, a další a další, ale my sami řídíme svůj život. A já věřím, že dobro, slušnost a lidskost je stále mezi námi. Stačí ji jen projevit. Vždyť co dávám, to se mi vrací. Věřte, mám to tisíckrát ověřené.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 27 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-04 02:37
abbeyroader: To je teď taková divná móda, když se píše
"my" a myslí se občané tohoto státu (např. my jsme vpadli do
Afghánistánu apod.). Přitom to není žádná jednotná skupina. Teď
jsme "My" a proti Nám jsou "oni".
abbeyroader
2021-12-02 16:43
Nevím přesně, paní Heleno, jakou množinu lidí kolem sebe myslíte,
když píšete, že jste zblblí ze zpráv, hádáte se o věcech, kterým
stejně většina z Vás nerozumí a zapomínáte na obyčejnou lidskou
slušnost. Pokud myslíte skupinu lidí, píšících do Haló novin, tak
Vám to docela věřím...
fronda
2021-12-01 20:44
Jak rozeznat fakta od fikce? Mám osvědčenou metodu: když něco tvrdí
ČT, je to s největší pravděpodobností fikce.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama