Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Bridgetown: budovy parlamentu a Centrální banky. foto - wikimedia commons

Barbados už nepatří královně Alžbětě II.

Karibský ostrov Barbados se stal republikou a oficiálně už jeho hlavou není britská královna Alžběta II., ale prezidentka Sandra Masonová, která slavnostně složila přísahu.

Ceremoniál, jehož se účastnil za britskou královnu její syn princ Charles, se uskutečnil v den 55. výročí získání nezávislosti této někdejší britské kolonie.

Rihanna národní hrdinkou

Vznik republiky slavily v ulicích metropole Bridgetownu davy lidí a barbadoská premiérka Mia Mottleyová při této příležitosti oznámila, že populární zpěvačka Rihanna, rodačka z tohoto ostrova, bude prohlášena národní hrdinkou. »Ať záříš dál jako diamant a děláš čest svému národu dílem i činy,« vzkázala Mottleyová Rihanně s odkazem na její hit Diamonds.

»Vytvoření této republiky je novým začátkem… z nejtemnějších dnů naší minulosti a otřesných zvěrstev otroctví, které navždy poskvrnilo naši historii, si lidé tohoto ostrova razili cestu s mimořádnou odvahou,« prohlásil britský princ Charles, který podle agentury Reuters zádumčivě sledoval spouštění královské standardy. Barbadosanům vyřídil vřelé pozdravy od své matky a zopakoval, že spolupráce jeho země s Barbadosem bude pokračovat i po změně konstituční monarchie na republiku.

Buckinghamský palác už dříve uvedl, že rozhodnutí Barbadosanů respektuje, ale za veřejnými prohlášeními zdůrazňujícími trvalé přátelství, se skrývají určité obavy, napsala BBC.

Sandra Masonová. FOTO - wikipedia commons

Bude následovat Jamajka?

Změna Barbadosu na republiku by mohla podnítit diskuzi o podobných změnách i v některých dalších bývalých britských koloniích či dominiích, kde je hlavou státu Alžběta II. a mezi něž patří Jamajka, Austrálie nebo Kanada. Podle deníku The Guardian změnu konstituční monarchie na republiku už zvažuje právě Jamajka.

Barbados každopádně s větším zpožděním následuje další státy regionu, které přestaly za hlavu země uznávat britskou panovnici. V roce 1970 to udělala Guyana, šest let na to ji následoval ostrovní stát Trinidad a Tobago a v roce 1978 tak učinil ostrovní stát Dominika. Královna Alžběta II. zažila podobnou situaci naposledy v roce 1992 v případě ostrovního státu Mauricius.

Úderem půlnoci místního času (5.00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mj. barbadoská hymna.

Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před ceremoniálem uvedli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. »Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?« uvažovala 34letá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-01 21:24
A co restituce? Bude se nějak řešit finanční vyrovnání za
osvobození otroků? Soukromý majetek je přece posvátný a
nedotknutelný. Haiti muselo víc než sto let splácet Francii náhrady (a
je to vidět na jeho chudobě, pravičáci ovšem tvrdí, že je důsledkem
lenosti a neschopnosti černochů). Dočkají se nápravy křivd i
britští soukromí vlastníci? :P
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama