Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Muhammad VI. foto - wikimedia commons

Den solidarity s Palestinci

Maroko chce usnadnit obnovu jednání mezi Izraelem a Palestinci. Uvedl to v pondělí marocký král Muhammad VI. Rabat vloni normalizoval své vztahy s Izraelem, část Maročanů ale sbližování s Jeruzalémem kritizuje. V pondělí na podporu Palestinců vyšly do ulic desetitisíce Maročanů, uvedla agentura AFP.

»Maroko se bude snažit, aby nastaly vhodné podmínky k návratu stran (Izraele a Palestinců) k jednání,« uvedl marocký král. Maroko pro to chce využít svých »privilegovaných vztahů« s Palestinci i Tel Avivem. Cílem je prý najít řešení v souladu s vytvořením samostatného palestinského státu.

Marocký král také vyzval k zachování arabské a islámské identity Jeruzaléma a jeho demografické skladby. Muhammad VI. je podle ČTK předsedou výboru, který se stará o zachování islámských posvátných míst v Jeruzalémě.

Spory o vystěhování palestinských rodin z okupovaného Východního Jeruzaléma v květnu vedly k nepokojům a jedenáctidenní válce mezi Izraelem a radikály v okupovaném palestinském Pásmu Gazy.

Dýka do zad?

Maroko normalizovalo své vztahy s Izraelem vloni pod záštitou Spojených států. Obě země přerušily vztahy na začátku tohoto století. Minulý týden pak izraelský ministr obrany Benny Ganc a jeho marocký protějšek Abdallatíf Lúdíjí podepsali obranné memorandum. Obsah memoranda je tajný… Palestinská umírněná strana Fatah ho však v pondělí označila za vražení dýky do zad.

Část marocké veřejnosti proto tomuto údajnému sbližování s Izraelem nevěří a kritizuje ho. V pondělí, kdy se ve světě připomínal Den solidarity s Palestinci, vyšly v marockých městech do ulic desítky tisíc lidí na protest proti prohlubování vztahů s Izraelem. Velké demonstrace se konaly i v neděli. V Rabatu ale byla podobná demonstrace zakázána, uvedla agentura AFP.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama