Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Indie. Poprvé v historii více žen než mužů

V Indii žije poprvé v zaznamenané historii více žen než mužů a také to vypadá, že se v této asijské zemi blíží konec populačního boomu, napsal deník The Guardian na svém webu. Odvolává se na vládní průzkum, který podle něj naznačuje významné společenské změny v zemi. Úřady při sondáži zjistily, že na každých 1000 mužů nyní připadá 1020 žen. V roce 1990 poměr činil 927 žen na 1000 mužů.

Indické úřady prováděly průzkum v letech 2019 až 2021 v 650 000 domácnostech a došly dále k závěru, že v druhé nejlidnatější zemi světa klesá míra porodnosti. V průměru jedna žena porodí dvě děti, v městských oblastech je toto číslo ještě nižší a klesá až na průměrnou hodnotu 1,6 dítěte na ženu.

Šest dětí je minulost

Pro stát, kde v padesátých letech minulého století mívaly ženy v průměru šest dětí, je to významná změna, poznamenal britský web. Znamená to, že se nerodí dostatek dětí, které by nahradily starší generaci. A to nasvědčuje tomu, že počet obyvatel Indie, kterých je nyní téměř 1,4 miliardy, by se mohl blížit svému vrcholu.

Stigma z narození dcery

Pozoruhodným momentem je podle listu The Guardian také posun k převážně ženské populaci. V zemi je totiž po staletí rozšířeno zabíjení novorozených dívek či potraty plodů ženského pohlaví kvůli sociálnímu stigmatu, které s sebou nese narození dcery. Podle webu to naznačuje, že se povedlo docílit určitého pokroku v boji proti selektivním interrupcím na základě pohlaví a proti zanedbávání dívek a žen. Zároveň však list upozorňuje, že se nadále rodí v průměru 929 dívek na 1000 mužů, což nejspíš svědčí o tom, že se problém se selekcí pohlaví nepodařilo vymýtit zcela.

Pokles v počtu obyvatel v Indii se však podle The Guardian neočekává dříve než za třicet či čtyřicet let. A to částečně i z toho důvodu, že více než třiceti procentům lidí je nyní mezi deseti až třiceti lety věku a zřejmě budou mít v příštích dvou dekádách děti.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama