Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Pinochet a americký ministr zahraničí Henry Kissinger v roce 1976. FOTO - Wikimedia commons

Chile. Tresty vězení pro agenty Pinocheta

Chilský nejvyšší soud tento týden potvrdil až 25leté tresty vězení pro 18 bývalých agentů tajné služby za podíl na únosu a vraždě ženy v době diktatury Augusta Pinocheta v letech 1973 až 1990. Soud odmítl odvolání proti dřívějším verdiktům a uznal, že učitelka Marta Ugarteová byla zavražděna z politických důvodů.

Ugarteovou, jež byla členkou komunistické strany, unesla tajná služba v chilské metropoli v srpnu 1976. Její tělo, které neslo známky mučení, se našlo v září téhož roku na pláži asi sto osmdesát kilometrů severně od hlavního města Santiaga de Chile. Podle deníku El Mostrador byla žena vyhozena z helikoptéry.

Vraždění běžnou praktikou

Shazování odpůrců z letadel do moře byla tehdy praktika některých vojenských režimů v Jižní Americe, které se takto zbavovali svých odpůrců. Existoval i plán spolupráce, takzvaný plán Cóndor, který podepsali v roce 1975 v Santiagu de Chile šéfové tajných služeb Chile, Argentiny, Bolívie, Uruguaye a Paraguaye. V jeho rámci pak diktátorské režimy těchto zemí pronásledovaly své politické odpůrce. Podle odhadů takto bylo zavražděno na 50 000 lidí, dalších asi třicet tisíc »zmizelo« a přibližně 400 000 lidí skončilo ve vězení, kde byli mnozí mučeni.

Generál »zachránce«

Pondělní verdikt chilského nejvyššího soudu potvrdil tresty 25 let vězení pro tři odsouzené a patnáct dalších dostalo nižší tresty. Informovala o tom v noci místní média. Během Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce jich byly mučeny. Sám krvavý diktátor Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se v září 1973 dostal k moci tím, že »zachránil zemi před komunismem«. Mnozí Chilané oceňují, že Pinochet vyvedl zemi z hluboké ekonomické krize.

Shovívavě o Pinochetově vládě hovoří i radikálně pravicový advokát José Antonio Kast, který by se mohl od března stát novým chilským prezidentem, pokud vyhraje 19. prosince druhé kolo voleb. V kampani minulý měsíc tento syn německých emigrantů, jehož starší bratr byl ministrem Pinochetovy vlády, mimo jiné prohlásil, že Pinochetův režim »nepronásledoval opozici« a zorganizoval »demokratické volby«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 16 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama