Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Wikimedia commons

Erdoganovy obraty

Lídr největší turecké opoziční strany Kemal Kiliçdaroglu kritizoval vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kvůli obratu ve vztazích se Spojenými arabskými emiráty (SAE) a vyjádřil obavy z privatizace firem vlastněných armádou. SAE a Turecko minulý týden podepsaly dohody o spolupráci v různých oblastech a emiráty oznámily investice do Turecka v hodnotě 10 miliard dolarů (asi 224 miliard Kč).

Turecko a SAE měly v předchozích letech řadu rozporů a mj. stály na opačných stranách v občanské válce v Libyi. Ankara také vinila SAE z podpory pokusu části turecké armády o puč v červenci 2016. Nyní ale z iniciativy Erdogana obě země navazují spolupráci, podle expertů i kvůli zhoršující se měnové krizi v Turecku. Tento týden Erdogan také oznámil, že podobnou kooperaci chystá i s Izraelem či Egyptem, s nimiž má Ankara také dlouhodobě narušené vztahy.

Pokrytecké pocty

»Turecká republika přivítala červeným kobercem finančníky a plánovače pokusu o puč z 15. července 2016,« řekl v úterý v parlamentu Kiliçdaroglu k návštěvě korunního prince emirátu Abú Zabí Muhammada bin Zajda Nahajána z minulého týdne, jež byla jeho první oficiální cestou do Turecka od roku 2012. Pocty a přivítání prince Erdoganem označil lídr opozice za pokrytecké. Během návštěvy byly podepsány dohody o spolupráci v energetice, ekologii či obchodu a Erdogan oznámil, že návštěvu emirátů plánuje na únor.

Zmizelý mafián

Turecký opoziční server Ahval v úterý napsal, že už několik dní nemá turecký právník Ersan Barkin zprávy o svém mandantovi, někdejším šéfovi tureckého podsvětí Sedatu Pekerovi, jenž se skrývá před tureckou justicí v Dubaji. Loni uprchl a od května na internetu zveřejňoval videa, v nichž popisoval propojení bývalých i současných představitelů Erdoganova režimu na organizovaný zločin. Obvinil i tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua, jemuž měl v minulosti pomáhat ve vnitrostranickém boji.

Závažná obvinění

Soylu i Erdogan sice obvinění odmítli, nicméně v červnu vláda zablokovala Pekerovy sociální účty v Turecku s odkazem na »národní bezpečnost«. Pekerova videa sledovaly miliony lidí a mnozí Turci obvinění považovali za velmi závažná a opozice v parlamentu proto žádala ustavení parlamentní komise k vyšetření Pekerových tvrzení. Také SAE v říjnu omezily Pekerovy sociální účty s odkazem »bezpečnostní pravidla«. Podle serveru Peker už v SAE nemá přístup k internetu a jeho právník uvedl, že už několik dní neodpovídá na telefonické vzkazy.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama