Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Budeme ze všech sil bojovat o vaše životy

»Meleme z posledního. Budeme ze všech sil bojovat o vaše životy. Každá aplikace třetí dávky už během týdne člověka ochrání tak, že se neobjevíte v prostorách intenzivní péče a vysoce pravděpodobně ani ne v nemocnici. A to je ten smysl hry,« vyzvali lékaři, kteří chtějí naočkovat milion lidí za týden a snížit počet lidí na JIP o polovinu. Uplynulý týden byl totiž v počtu případů koronaviru rekordní – laboratoře jich odhalily 128 510. Denní přírůstek třikrát převýšil 20 000. Nemocnice na konci víkendu měly v péči přes 5800 pacientů, v těžkém stavu bylo 950 z nich. Některé otevírají další covidová oddělení a žádají o pomoc armády nebo hasičů, došlo i na převozy pacientů do jiných nemocnic. Počet úmrtí za dobu epidemie přesáhl 33 000.

Loni se COVID-19 stal třetí nejčastější příčinou úmrtí. Jako základní příčinu ho lékaři uvedli u 10 539 lidí, tedy u každého dvanáctého zemřelého. Úmrtnost se v roce 2020 ve srovnání s minulými lety citelně zvedla. Celkem loni zemřelo 129 289 lidí, což je nejvíc za posledních 35 let. Zkrátila se i průměrná doba dožití. Obavy z dalšího vývoje budí nová varianta koronaviru omikron a mnoho států kvůli ní již přijímá restriktivní opatření, včetně uzavírání svých zemí vůči cizincům. Podle rizikových scénářů bude začátkem prosince v našich nemocnicích 6000-7000 hospitalizovaných covid pozitivních lidí a počty nových případů dál porostou až do konce prosince. Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Týká se lékařů i nelékařského zdravotního personálu v ambulancích, lůžkové péči a zařízeních jednodenní péče, pokud u nich nejsou hospitalizovaní pacienti s COVID-19. Nevztahuje se na praktické lékaře pro dospělé ani pro děti, na ambulantní gynekology a jejich zaměstnance, ani na zdravotnické pracovníky v hospicech.

Očkování nás již více než sto let neoddiskutovatelně chrání před smrtelnými nakažlivými a nevyléčitelnými nemocemi. I dnes je to hlavní nebo i jediný způsob, jak šíření viru zastavit a případně ochránit před těžkým průběhem nemoci. Myslí si to vláda v demisi i ta nastupující, prezident Zeman a většina dnes přetížených zdravotníků. Rozdíl mezi současnou a epidemií a tou před rokem je v tom, že vloni epidemie spojovala zdravotníky, veřejnost a také pacienty. Nepřítel byl nepředvídatelný, prakticky neznámý a neměli jsme proti němu jasnou obranu. Ta je nyní k dispozici ve formě očkování. Pro zdravotníky, i když dělají svou práci, může být velmi obtížné pečovat o pacienty, kteří jsou ve vážném stavu, nebo dokonce umírají, s vědomím, že mohli být očkováním chráněni. Že nemuseli onemocnět, nebo jen s lehkým průběhem. Je to pro ně frustrující, zvlášť pokud jsou lidé ještě agresivní a slovně i fyzicky je napadají. Debata o povinnosti očkování je proto zcela namístě.

V České republice máme situaci zjednodušenou tím, že povinnost očkování máme již zakotvenu v zákoně a stačí upravit vyhlášku. Problém je politická vůle a schopnost přesvědčit lidi. Od března příštího roku by tak příslušníci některých profesí klíčových pro chod státu - tedy zdravotníci, sociální pracovníci, hasiči, policisté, vojáci, celníci nebo vězeňská služba a senioři nad 60 let - měli povinnost podstoupit očkování proti covidu-19. Očkovat se v Česku mohou zatím dobrovolně zájemci od 12 let. Nárok na přeočkování mají lidé půl roku po dokončeném předchozím očkování, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. Registrace dětí ve věku pět až 11 let k očkování by se měla spustit 13. prosince. Schválené vakcíny od firem Pfizer/BioNTech mají do Česka dorazit o týden později. Kvůli zvýšenému zájmu o očkování se postupně otevírají nová očkovací centra v Praze, v Plzni a Teplicích, kapacity očkování rozšířila Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Cesta z pandemie, která za uplynulé dva roky přinesla obrovské lidské a miliardové materiální ztráty, fatálně omezuje plánovanou zdravotní péči, způsobila nebývalé zhoršení mezilidských vztahů, nárůst agresivity a sobectví i vlnu dezinformací, vede přes očkování, třeba i povinné.

Blíží se Vánoce. Pojďme si nadělit méně sobectví a více odpovědnosti. Dopřejme sváteční pohodu i našim lékařům, lékařkám, ošetřovatelům a sestřičkám.

Soňa MARKOVÁ, expertka KSČM pro oblast zdravotnictví


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 120 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2021-12-04 09:30
Ovšem ta diskuse! Corona je svinstvo a práce našich zdravotníků si
zaslouží nejvyšší uznání!
1958Jirka
2021-12-04 09:28
Opět velká sranda!
stanley58
2021-12-04 02:43
Hrajete si frondo na velkeho komunistu, ale takovychto ledi radeji co
nejmene. Jste ostudou te rude partaje.
stanley58
2021-12-04 02:41
frondo, vy za to sve iq opravdu nemuzete. Ty vase prispevky jsou vyplodem
tak 13-leteho skolaka. Nesmysl bez hlavy a paty.
fronda
2021-12-04 01:44
manitius: My komunisté žádné Pány nemáme a na nadpřirozené bytosti
nevěříme. Ježíš se stejně nejspíš narodil jindy a přesun na dobu
kolem zimního slunovratu byl jedním z řady podvodů církve.
williks2
2021-12-03 19:48
Ano Kristus Pán se narodil o Vánocích, ale kvůli mocným také zemřel,
nebo spíše umučen.
manitius
2021-12-03 13:43
Je hezké, že nám soudružka Marková připomíná Vánoce a chce darovat
méně sobectví. A bylo by i pěkné připomenout, soudružko, že o
Vánocích se narodil Kristus Pán, který všechny hříchy světa vzal na
sebe. Budete taky, jako komunistika, zpívat naše národní koledy?
mels21
2021-12-03 09:53
Senioři starší 60 let jako profese klíčové pro chod státu?
Žoldáci? Celníci? Neziskové sociální organizace? To snad není
myšleno vážně? Nejde spíše o ty, kteří vytvářejí hodnoty, aby
úředníci a další neproduktivní lidé vč. poslanců mohli
parazitovat?
mels21
2021-12-03 09:46
Ze stínové ministryně se stala expertkou. No potěš pánbu.
mels21
2021-12-03 09:44
A kolik nás to bude stát, jak t sníží životní úroveň seniorů?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama