Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nakažených ubylo, epidemie stále silná

Nově potvrzených nákaz koronavirem v České republice ve čtvrtek proti rekordnímu počtu před týdnem ubylo o třetinu, čtvrtečních 18 582 případů ale stále patří mezi deset největších denních přírůstků od počátku epidemie. Nepřestává také růst počet pacientů s COVID-19 v nemocnicích.

Se sedmidenní incidencí 1135 případů koronaviru na 100 000 obyvatel je nyní ČR třetí na světě za Andorrou a Slovenskem. Povinnou vakcinaci lidí nad 60 let, kterou plánuje dosluhující vláda, odmítli vakcinologové i AntiCovid tým nastupující vládní koalice.

Čtvrteční počet prokázaných nákaz byl osmý nejvyšší za dobu epidemie od loňského března, ve středu se počet případů v mezitýdenním srovnání zvýšil téměř o pětinu. Ve vývoji koronaviru v ČR tak pokračuje střídání poklesů a růstů. Virová nálož v populaci zůstává extrémně vysoká, uvedl ve čtvrtek ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Zpomalování epidemie nicméně naznačuje reprodukční číslo, které kleslo mírně pod zlomovou hranici jedna. Z krajů je nadále nejvíce zasažený Olomoucký s týdenní incidencí 1452 nákaz na 100 000 obyvatel.

Dušek předpokládá další nárůst zatížení nemocnic covidovými pacienty. Hospitalizovaných s koronavirem bylo v ČR ve čtvrtek 6683 lidí, zhruba o 400 víc než před týdnem, pacientů v těžkém stavu přibylo o desetinu na víc než tisíc. Některé nemocnice se dostaly na hranu svých kapacit, jako výpomoc v nich pracují hasiči, vojáci nebo i dobrovolníci. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby v nemocnicích pomohli s provozem i očkováním.

Z aktuální situace v nemocnicích bude podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet postup nové vlády směrem k epidemii. »Zásadní budou tři kroky, které se budou týkat případného omezení nemocniční péče a distribuce pacientů, urychlení očkování zejména třetích dávek a dětí a zajištění léčby, které by bránilo hospitalizacím,« řekl. Do jara příštího roku, kdy může hrozit další vlna epidemie, by měli mít podle Válka všichni očkovaní posilující dávku. Stát by měl také předobjednat léky, které pravděpodobně budou v tu dobu dostupné, a zajistit plošnou dostupnost PCR testů.

Posilující očkování

Posilující, zpravidla třetí dávku očkování v ČR dostalo už víc než milion lidí, dokončené očkování obvykle dvěma dávkami vakcíny má téměř 6,4 milionu obyvatel. Očkování proti COVID-19 podle listopadového průzkumu agentury STEM odmítá 19 procent Čechů, pevně rozhodnutých je v tomto směru 14 procent. Šest procent lidí stále váhá, zda vakcinaci podstoupit. Pro povinné očkování by bylo 43 procent dotázaných, stejný podíl se vyslovil proti.

Povinné očkování lidí nad 60 let a některých profesí, jako jsou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté nebo hasiči, chystá vláda v demisi. »Lékařská vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním pro lidi nad 60 let, naopak ho podporuje pro některé profese,« uvedl její předseda Roman Chlíbek. »Motivace a argumenty pro seniory jsou jasné, mělo by to jít i bez povinnosti, která se těžko bude vymáhat,« napsal na Twitteru.

Také podle Válka je očkování povinné podle věku nevymahatelné a navíc nerealizovatelné kvůli omezeným kapacitám očkovacích míst. »Podporujeme očkování v bezpečnostních složkách, armádě, policii, ale i ve zdravotnictví a sociálních službách. Stanovisko chceme opřít o postoj jejich profesních organizací,« uvedl AntiCovid tým budoucí vládní koalice.

Očkovací kapacity

Očkovací kapacity se snaží nemocnice, obce, kraje i stát rozšiřovat. Velkokapacitní očkovací centrum v pražské O2 areně, kterou k tomu nabídl její vlastník, se ale podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) zatím otevírat nebude. »Termín na očkování má rezervováno 465 tisíc lidí, dalších 86 tisíc na něj čeká, nejkratší čekací doba je přitom právě v hlavním městě,« řekl. Podle Babiše je však třeba prověřit současné kapacity, někde rozšířit provozní dobu nebo očkovat o víkendu.

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do ČR z Itálie a Malty. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená, což značí vysokou míru rizika nákazy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do ČR.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 3 hlasy.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-04 20:38
Asi už ta vlna sama odezní...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama