Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

S plynovou pistolí na vládu, pak do Bohnic

Incident na úřadu vlády, o němž informoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve videu na svém facebookovém profilu, se stal ve středu 24. listopadu kolem poledne.

Babiš uvedl, že se ho pokusil napadnout ozbrojený muž a že útočník s pistolí a nožem byl zadržen na vrátnici Úřadu vlády ČR. Podle policejního mluvčího Jana Rybanského chtěl třiatřicetiletý muž předat dopis konkrétní osobě, což mu nebylo umožněno. »Muž začal být agresivní a pracovníci ochranné služby ho poté, co chtěl vytáhnout pistoli, zadrželi,« doplnil Rybanský. K setkání Babiše a útočníka tak nedošlo, později se přitom ukázalo, že pistole byla plynová.

Muž je podle mluvčího podezřelý ze spáchání trestných činů výtržnictví a násilí proti úřední osobě, a pokud bude odsouzen, hrozí mu až šestiletý trest odnětí svobody. »V současné době je v lékařském zařízení v Bohnicích, byly zadány znalecké posudky z oboru zdravotnictví,« uvedl mluvčí.

Babiš uvedl, že kvůli opatřením proti šíření onemocnění COVID-19 čelí výhrůžkám. »Přišel sem takovejhle borec a chtěl mě napadnout,« řekl ve videu premiér a ukázal fotografii, na které je vidět pistole, nůž či vrhací hvězdice. »Policie ho zpacifikovala na vrátnici,« dodal Babiš.

Babiš pochválil práci policie: »Policie odvedla skvělou práci, na vrátnici ten člověk byl zpacifikován a zadržen. I na ministerstvu zdravotnictví to zvládla ochranná služba.« Na konci října přišel na recepci ministerstva zdravotnictví muž s železnou tyčí, překonal turnikety a ochranka ho zadržela na schodech.

Premiér v demisi Andrej Babiš. FOTO - Wikimedia commons

Stále někdo vyhrožuje…

»Stále nám někdo vyhrožuje, já to ani nehlásím. V sobotu zase bylo šest lidí, kteří křičeli, před mým domem,« dodal Babiš. Podobným osobním útokům v místě bydliště v minulosti čelily i další veřejné osoby, například hlavní hygienička Pavla Svrčinová nebo prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Policejní mluvčí k incidentu na úřadu vlády doplnil, že muž se na vrátnici dožadoval osobního předání dopisu konkrétní osobě. Pracovníci úřadu vlády mu ale vysvětlili, že to není možné a ať dopis nechá na vrátnici, že později dojde k jeho předání. Muž to podle policie rázně odmítl a dožadoval se osobního předání. »Jeho verbální agrese se začala stupňovat, na což zareagovali policisté ochranné služby a muže opakovaně upozornili, aby se choval slušně. Ten se na ně obořil a se slovy ‚Pojď na férovku‘ si pravou rukou sáhl pod kabát, kde měl pistoli. Členové ochranné služby okamžitě zareagovali a muže z obavy, že zbraň použije, za pomoci donucovacích prostředků zadrželi a zbraň zajistili,« popsal policejní mluvčí.

Babiš čelil výhrůžkám již v minulosti. Na konci února v diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání. »Ten pán mi napsal omluvný dopis,« uvedl Babiš v půlce dubna. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 9 hlasů.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama