Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Mikulášskou nadílku stejně jako před rokem ovlivní covidová opatření

Do ulic měst a domácností s dětmi vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, za zlobení uhlí nebo brambory. Nadílku stejně jako loni ovlivní vládní opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nedoporučuje, aby si lidé za nynější vážné epidemické situace zvali Mikuláše a jeho družinu domů, a pokud dorazí, aby měli respirátory.

Do mikulášských obchůzek může zasáhnout i zákaz pít alkohol na veřejnosti. Loni byla opatření ještě přísnější. Uvnitř se před rokem mohlo sejít nanejvýše deset lidí, což ovšem neplatilo pro členy domácnosti. Konat se také nemohly mikulášské večírky, které pro děti pořádají například zájmové kroužky, zrušená byla hromadná venkovní setkání.

Po loňských mikulášských oslavách se premiér Andrej Babiš (ANO) a tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podivovali nad množstvím lidí, kteří se sešli na pražském Staroměstském náměstí. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) následně uvedl, že zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné koronavirová opatření vymáhat efektivněji.

Tradiční akce doznaly změn i letos. Například v Novém Městě na Moravě, kde se na Mikulášské čertohrádky scházely v centru stovky lidí, bude letos Mikuláš s čerty a anděly putovat městem. V Brně se čerti, andělé i Mikuláš ukážou v oknech Divadla Husa na provázku, Svijanská aréna Liberec pro děti připravila mikulášské veřejné bruslení. Stezka korunami stromů v krkonošských Janských Lázních pořádá mikulášský den s čerty s maskami v rakouském stylu.

Tradičně přichází mikulášská trojice k dětem domů, aby děti pochválila za dobré chování a vyčinila jim za hříchy v uplynulém roce. Děti musejí odříkat básničku nebo zazpívat písničku a dostanou nadílku. V některých rodinách se jim nadílka objeví za oknem, dveřmi nebo na balkoně.

Tradice sahá do středověku a je rozšířena po celém světě. Biskup Mikuláš, ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel, patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. V Česku tradice mikulášské nadílky přežila i komunistický totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány.

Mikuláš se narodil kolem roku 280 v Turecku do rodiny bohatých křesťanů a po smrti svých rodičů velkou část majetku rozdal chudým. Již jako mladík se stal biskupem v Myře, dnešním Demre v Turecku, kde také kolem roku 345 zemřel a byl pohřben. Dodnes je tento svatý uctíván mimo jiné jako ochránce námořníků, obchodníků, poutníků či dětí a jako patron Ruska, Lotrinska i několika měst, například Amsterodamu či italského Bari. Právě v Bari v bazilice sv. Mikuláše jsou uloženy údajné Mikulášovy ostatky. V 11. století je tam přenesli italští piráti, kteří je uloupili v Turecku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama