Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Plzeňský kraj zasahuje gigantická kumulace veřejných funkcí

Politická odpovědnost a poctivý výkon zastupitelského mandátu směrem ke všem občanům Plzeňského kraje nejsou atributy, které bychom mohli najít u všech zvolených zastupitelů Plzeňského kraje. Po zcela nehorázném a nedemokratickém uzurpování si drtivé většiny míst ve výborech, jakožto pracovních orgánech zastupitelstva, a nepochopitelné ignoraci opozice, která vyšla z krajských voleb jen o něco slabší než samotná koalice, se nyní, ovšem v plné nahotě, objevuje problém další. A tím je až nehorázná kumulace veřejných funkcí některými koaličními zastupiteli, týkající se postů nejen tzv. neuvolněných, ale především těch uvolněných.

Již před říjnovými sněmovními volbami to nebylo v tomto ohledu na západě Čech vůbec slavné. Koaličním zastupitelům, přestože to platný Etický kodex zastupitelstva kraje zřetelně zapovídá, amorální a nepřijatelná kumulace veřejných funkcí prostě nikterak nevadí. I přes zcela jasnou formulaci nelze bohužel dodržování ustanovení kodexu jakkoliv vynucovat, spíše se v jeho obsahu jedná o morální apel, který tak mohou někteří »filutové« prakticky nepostižitelně »hodit zcela za hlavu«.

A tak veřejnost v Plzeňském kraji mohla, a stále bohužel může, registrovat modelové případy zastupitelů, u nichž by k řádnému výkonu všech jejich funkcí nestačilo, ani kdyby měl den násobně více hodin, než má! A začít lze »od hlavy«, kdy hejtmanka kumulovala, jistou dobu, svoji funkci s výkonem poslaneckého mandátu, přičemž její náměstek Karpíšek je stále současně starostou obce Vejprnice, a k tomu dokonce senátorem. Další náměstek Salvetr se živí ještě jako starosta Klatov. Funkce ale kumuluje i místostarostka jednoho z velkých plzeňských obvodů, která se stala předsedkyní výboru zastupitelstva. Ta je, stejně jako výše zmínění, členkou subjektu ODS s podporou TOP 09.

Ovšem zcela bezkonkurenčním unikátem celorepublikového formátu je sice dnes řadový zastupitel Plzeňského kraje, dříve ale i náměstek hejtmana, sedící současně ve dvou výborech, primátor města Plzně, staronový poslanec, donedávna předseda sněmovního podvýboru pro kulturu, k tomu i člen mnoha dalších a dalších veřejných orgánů a institucí. Martin Baxa je v současné době také dokonce žhavým kandidátem na post ministra kultury a veřejnost bude tedy s napětím očekávat, zda se, po jeho velice pravděpodobném jmenování, vůbec některých svých funkcí vzdá. Nebo že by se zase funkce šikovně »kloubily«? To snad již ne!

K již zmíněným náměstkům hejtmanky, kteří jsou pro výkon funkce tzv. neuvolněni, je třeba dodat, že jejich plat na kraji by měl činit 72 tisíc Kč, ale v případě jejich uvolnění by, dle příslušného zákona, měli nárok »pouze« na 47 tisíc Kč, resp. 40 % platu uvolněného náměstka. Z toho paradoxně vyplývá, že za méně práce a také méně vynaloženého času lze dokonce získávat i více peněz.

Výsledky voleb do Sněmovny určily, že i někteří další členové zastupitelstva již déle než měsíc zastávají více než jednu tzv. uvolněnou funkci. A přímo se0 t   o týká dalších náměstků hejtmanky Josefa Bernarda (PirSTAN) a Marka Ženíška (Spolu), kteří se stali nejen poslanci, ale i předsedy sněmovních výborů. Poslankyní je nově také uvolněná předsedkyně výboru pro regionální rozvoj Plzeňského kraje, starostka Kozolup Michaela Opltová. K tomu lze podotknout, že základní plat poslance je 90 tisíc Kč a uvolněného předsedy výboru kraje je stanoven ve stejné výši.

Jiří VALENTA, zastupitel Plzeňského kraje (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 57 hlasů.

Jiří VALENTA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-09 00:28
Je to divné. Takové skvělé džoby a oni jako kdyby ze všech sil
bojovali za své nezvolení.
men.pavel
2021-12-07 19:50
Soudruhu Valento,co by jsi za to dal,abys mohl být zase poslancem.málo se
snažíš.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama