Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Počet nově nakažených klesl o třetinu

V neděli přibylo v České republice 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl počtvrté v řadě.

V nemocnicích je s COVID-19 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles. Opět se snížila incidence. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1068 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v minulém týdnu zpomalila. Počty denních přírůstku klesly v mezitýdenním srovnání v pěti ze sedmi dnů. Za celý týden odhalily laboratoře 114 302 nakažených, přibližně o 14 000 méně než o týden dříve. Incidenční číslo bylo minulé pondělí vyšší než 1200. S COVID-19 bylo na začátku týdne v nemocnicích více než 7000 pacientů.

Stále vysoký je ale počet zemřelých. Od minulého pondělí eviduje ministerstvo 707 úmrtí s COVID-19. O týden dříve jich bylo o 50 více, údaje z posledních dnů ale většinou při dalších aktualizacích ještě rostou. Ve středu zemřelo s koronavirem 136 lidí, což byl největší počet od začátku dubna. Dosud v České republice s koronavirem zemřelo 33 768 lidí.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 42 000 testů, asi o 18 000 méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 10,3 procenta vzorků, což byl proti předchozí neděli mírný pokles. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesla pozitivita z 35,66 na 31,14 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních naopak mírně zvýšil na 15,28 procenta.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že v ČR zatím není hlášen další případ varianty omikron. Jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce. V pozitivních vzorcích podle SZÚ nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty.

Reprodukční číslo se několik dnů drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru. K pondělí má hodnotu 0,89, stejně jako v neděli. Pokud se počítá za posledních 14 dní, má hodnotu 1,01. Reprodukční číslo udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou značí zpomalování. V posledních dnech se jeho hodnota pohybuje kolem této hranice. Poprvé od konce srpna se dostalo pod hodnotu jedna v úterý.

V sedmi českých krajích zůstává incidenční číslo vyšší než 1000. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1366 nakažených. Následuje Olomoucký kraj s incidencí 1321. Naopak relativně nejlépe na tom stále je Karlovarský kraj, kde bylo v posledním týdnu na 100 000 obyvatel 469 případů covidu. Ve většině regionů se incidenční číslo od neděle snížilo, výjimkou jsou kraje Liberecký, Pardubický a Jihočeský.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v neděli v České televizi řekl, že pandemie je, co se týká nově nakažených, na vrcholu nebo i za ním. Varoval ale před »poměrně rizikovými hodnotami« klíčových ukazatelů. Denně mezi nakaženými například přibývá v průměru víc než 1800 zranitelných lidí, z nichž až 30 procentům hrozí vážné komplikace. Také proto podle Duška zůstane zátěž nemocnic vysoká do Vánoc.

Zmírnit epidemii a zátěž nemocnic má pomoci očkování. Zdravotníci dosud v České republice aplikovali více než 13,85 milionu dávek vakcíny proti COVID-19. V neděli očkování podstoupilo 21 671 lidí, o 9000 více než před týdnem. Většina očkování připadla na třetí posilující dávku, kterou v neděli dostalo 18 588 lidí. Celkem má v ČR tři dávky vakcíny více než 1,13 milionu lidí.

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v zemi 2 247 067 případů koronaviru. Více než 1,9 milionu lidí se již z nákazy vyléčilo.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama