Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Zemanova karanténa skončí v pátek

Izolace prezidenta republiky Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty na ministry se uskuteční v dosavadní podobě.

Poslední setkání Zemana s uchazečem o ministerskou funkci je naplánováno na páteční dopoledne, prezidentovi se přijede představit kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Onemocnění covid-19 odhalil u prezidenta ve čtvrtek 25. listopadu nejprve antigenní test, později byl potvrzen i testem PCR. Zeman byl kvůli nákaze převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde mu byly podány protilátky. Podle zdravotníků i podle Hradu neměl příznaky onemocnění.

Izolace podle platných předpisů trvá 14 dnů. Pokud má nemocný příznaky, je prodloužena a končí minimálně tři dny po jejich odeznění.

Odhalení nákazy přišlo v době, kdy chtěl Zeman jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS) a následně měl v plánu setkávat se v Lánech i s navrženými členy jeho vlády. Aby se tak mohlo stát, nechala Kancelář prezidenta republiky na zámku v Lánech vybudovat u dveří do Zemanových soukromých pokojů speciální prostor, který od návštěvníků odděluje plexisklo. S kandidáty na ministry prezident mluví přes mikrofony. Stejné aranžmá podle Ovčáčka bude platit až do pátku. Dosud se takto Zeman setkal s 11 ministerskými uchazeči.

Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se Zemanem se neuskutečnila, důvodem je pozitivní antigenní test Nekuly na covid-19. Test podle lidovců Nekula absolvoval před setkáním v Lánech. »Pan Nekula je bezpříznakový a po dvou dávkách očkování. Momentálně hledáme náhradní řešení,« uvedli lidovci.

S Nekulou se měl Zeman setkat v úterý v 15.00, už dopoledne prezident přijal kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Nekula si jako prioritu v úřadu stanovil využívání moderních technologií v zemědělství, tedy tzv. precizní zemědělství. Jde například o využívání dat ze senzorů a čidel v zemědělské půdě či meteorologických údajů v on-line systémech, které následně dávkují správné množství hnojiv či pesticidů.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček také informoval o tom, že prezident jmenoval profesorem Mariana Rybanského. Profesorem se na návrh Univerzity obrany stal pro obor geodézie a kartografie. Jmenovací dekret mu předá ministr obrany. Jmenování v listopadu podpořila i vláda.

Třiašedesátiletý Rybanský působí jako vedoucí skupiny geografie a meteorologie na Katedře vojenské geografie a meteorologie Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany. Je autorem skript i například celoarmádní učebnice o vojenské geografii a topografii.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 19 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama