Reklama
--> 

Velká Británie. Drony jako bezpečnostní prvek

Britové, kteří jdou v noci sami domů, si možná brzy budou moci prostřednictvím svého chytrého telefonu přivolat dron, aby odradili pronásledovatele a sexuální útočníky, informoval ve čtvrtek server Remix News.

Na vině policista-vrah

Bezpilotní letouny, které vyvíjí bývalí policisté a odborníci na letectví, mají sloužit na ochranu zranitelných občanů, zejména žen. Tvůrci na projektu začali pracovat po vraždě Londýňanky Sarah Everardové policistou Waynem Couzensem.

Z návrhu programu Drone Defence vyplývá, že když se žena bude cítit ohrožená, použije aplikaci, která na její místo do čtyř minut vyšle dron. Bezpilotní letoun bude vybavený silným reflektorem a termokamerami, které odstraší případné útočníky. Podezřelé osoby má také natáčet, což by mohlo pomoci při případném stíhání.

Dron bude rovněž vybavený umělou inteligencí, která bude automaticky sledovat telefonní signál z výšky až 60 metrů. Z řídicí místnosti jej bude sledovat kvalifikovaný pilot, který bude připraven v případě potřeby převzít řízení.

Vývojáři chtějí otestovat prototyp letounu na Nottinghamské univerzitě, kde bude pomáhat studentům a zaměstnancům. V blízké budoucnosti pak plánují podat žádost o financování v rámci jednoho z vládních programů na inovativní výzkum. »Jedná se o vysoce výkonný dron, který stojí pouhých 100 liber na hodinu, ale dokáže 80 % toho, co policejní vrtulník. Nemůže provádět vysokorychlostní pronásledování, ale může plnit ostatní úkoly, jako je vyhledávání osob a pozemní sledování,« řekl listu The Telegraph Richard Gill, zakladatel společnosti, která dron vyvíjí. Podle Gilla potrvá zhruba rok, než dají dohromady dostatek důkazů, že bezpilotní letouny mohou lidem pomáhat za zlomek nákladů a v řádu jen několika minut.

Vývojáři odhadují maximální rychlost dronu na 50 km/h. Odhadovaná doba reakce ale činí pouhé čtyři minuty, zatímco policejní vrtulník potřebuje v průměru 20 minut.

Cena bezpilotního letounu by se měla pohybovat kolem 35 000 liber (asi jeden milion korun) ve srovnání se čtyřmi miliony liber (117 milionů korun) potřebnými na stavbu policejního vrtulníku EC135.

Nový velký bratr?

Odborníci se domnívají, že koncept bezpilotních letounů by mohl nabídnout účinnější, tišší a ekologičtější způsob ochrany těch, kteří ji potřebují - než nákladné policejní vrtulníky s posádkou. Zastánci ochrany soukromí ale podle ČTK poukazují na potenciální hrozbu, že města pokryjí drony, které budou sledovat každý krok občanů.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama