Reklama
--> 
Svou arogancí Izrael sjednocuje pod palestinskou vlajkou čím dál víc zoufalých odpůrců apartheidního režimu Tel Avivu. ILUSTRAČNÍ FOTO – wikimedia.org

V pochybné administrativní vazbě i nemocný hoch

Izrael zadržuje v tzv. administrativní vazbě, tedy bez obvinění, mj. i 17letého Palestince, který trpí nervosvalovým onemocněním. Mladík je ve vazbě téměř rok, informovala agentura AP s odvoláním na vězňova otce.

Palestinci proti administrativní vazbě často protestují hladovkami a někdy si jimi vynutí propuštění. Izrael v ní zadržuje údajně nebezpečné osoby a může její délku prodlužovat, jak dlouho se mu zlíbí. U mladistvých se ale toto opatření využívá prý jen výjimečně, uvádí AP.

Amal Nachlih se do ní dostal vloni v lednu a je jedním z nezletilých v tomto režimu. V roce 2020 mu vyoperovali podle AP plicní nádor a mladík trpí autoimunitním onemocněním myasthenia gravis. Při něm je postižen nervosvalový přenos a jedním z projevů je svalová únava.

Jeho otec Muammar Nachlih řekl, že Izrael Amalovi prodloužil vazbu už třikrát, a to samozřejmě bez udání důvodu nebo vznesení obvinění. »Pro jeho zadržování nemají právní podklad, není z ničeho obviněn. Říkají jenom, že mají tajné dokumenty,« sdělil otec. Syn podle něj musí na pravidelné nemocniční kontroly a potřebuje klid.

Při soudním státní mu řekli, že se o dalším Amalově osudu rozhodne za několik dní. »Viděl jsem ho, nedokázal hýbat rty, nemůže hýbat očima ani se usmát. To jsou symptomy té nemoci. Jeho zdravotní stav nám dělá starosti,« řekl zoufalý otec.

Jessica Montellová z organizace HaMoked, která se zabývá situací palestinských vězňů, řekla, že v izraelské vazbě bylo vloni v září šest nezletilých Palestinců, v administrativní vazbě Izrael drží 500 palestinských dospělých.

Podle Montellové by ale mělo být toto opatření využíváno »jenom v krajně výjimečných případech, ne hromadně, jak to Izrael činí. A určitě není určeno pro nemocné děti,« dodala Montellová. Bohužel, skutečnost je ovlivněna apartheidním založením izraelského režimu, který i touto cestou ukazuje své silné paže a Washingtonem jištěnou nedotknutelnost.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama