Reklama
--> 
Budova Nejvyššího soudu. FOTO - Wikimedia commons

NS mírně snížil počet nedodělků

Soudci Nejvyššího soudu (NS) loni mírně snížili počet nedodělků, tedy nevyřízených dovolání a dalších podnětů. Do roku 2021 vstupovali s 2189 spisy, do letošního roku jich převedli 2127.

Počet rozhodnutí přijatých v minulém kalendářním roce je však nejnižší za posledních nejméně deset let, bylo jich 6789, o rok dříve 7001. Rozhodovací statistiky poskytl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Historicky nejvíce podnětů evidoval NS v roce 2016, kdy jich bylo 9153. Loni podatelna zaevidovala 6728 nových dovolání a jiných podnětů. Příčinou postupného snižování je zejména novela občanského soudního řádu, která omezila možnosti dovolání v některých civilních záležitostech.

Průměrná délka řízení u NS je dlouhodobě stabilní. Dovolání v trestních záležitostech vyřizuje průměrně za 42 dnů, u civilních činí průměrná doba asi 160 dnů. Některé spisy však u NS leží až dva roky. Podobných kauz bylo ke konci loňského roku 14, příčina většinou leží v čekání na zodpovězení předběžné otázky Soudním dvorem EU, případně na rozhodnutí o ústavní stížnosti. Někdy účastníci řízení žádají soud o přerušení proto, že se chtějí mimosoudně dohodnout. Podle Tomíčka NS neustále pracuje na tom, aby »dvouletky« nefigurovaly ve statistikách vůbec.

Specifikem loňské agendy NS byly ministerské stížnosti pro porušení zákona, na jejichž podkladě soud většinou ruší přísné tresty za drobnou trestnou činnost v nouzovém stavu. Judikatura se totiž v mezičase vyvinula tak, že přísnější sazba dopadá jen na krádeže a další trestné činy s přímou věcnou vazbou na specifické pandemické okolnosti.

NS obdržel v roce 2021 asi 80 stížností, ve kterých ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) namítala, že byl porušen zákon v neprospěch obviněných. Předseda NS Petr Angyalossy předpokládá, že nový ministr Pavel Blažek (ODS) jich podá možná ještě více.

»Aktuálně víme asi o 140 dalších podnětech, kterými se ministerstvo zabývá,« uvedl Angyalossy. Od loňského prosince je účinná novela trestního řádu, která senátům umožňuje o stížnostech rozhodovat rychleji v neveřejných zasedáních. »Prakticky od prvního dne toho naše senáty využívají a o podaných stížnostech tak velmi rychle rozhodují v řádech několika málo týdnů. Přestože nejsem zastáncem toho, aby se ke každému novému problému, který se objeví ve společnosti, měnil zákon, příslušná novela trestního řádu byla tou nanejvýš žádoucí výjimkou,« řekl Angyalossy.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama