Reklama
--> 
Vězni zajatí v Camp X-Ray na Guantánamu. FOTO - Wikimedia commons

Biden čelí kritice za prodlevy kolem Guantánama

Americký prezident Joe Biden čelí kritice od aktivistů a organizací na ochranu lidských práv, že nepostupuje dosti rázně a rychle při uzavření koncentračního tábora na Guantánamu.

V červenci nechala Bidenova administrativa propustit jednoho vězně, ale od té doby přišlo jen málo náznaků, že se vláda snaží kontroverzní zařízení na Kubě uzavřít, napsala v neděli agentura AP. Biden ohlásil záměr Guantánamo uzavřít ještě před koncem svého volebního období.

»Prezident Biden sice oznámil svůj záměr, ale neudělal pro to žádný zásadní krok,« uvedl advokát a lidskoprávní aktivista Wells Dixon. K uzavření Guantánama vyzvala Bidena i organizace Amnesty International (AI), která patří k dlouhodobým kritikům tohoto zařízení. »Čím déle bude toto vězení v provozu, tím déle je podkopávána věrohodnost Spojených států v oblasti lidských práv,« uvedla podle ČTK AI.

Administrativa George Bushe ml. zřídila lágr na Guantánamu v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Před dvaceti lety, 11. ledna 2002, nechala do zařízení převézt první vězně. Zadržováno v nelidských podmínkách tam bylo přes 780 lidí kvůli podezření z terorismu, většina z nich ale nebyla nikdy obviněna! Podle organizací na ochranu lidských práv byli vězni mučeni a neměli prakticky žádný kontakt s obhájci!

Současný prezident se zřejmě chce vyhnout situaci, do které se dostal jeho předchůdce Barack Obama, během jehož mandátu byl Biden viceprezidentem. Obama sice podepsal nařízení věznici zrušit, svůj záměr ale nedokázal prosadit v Kongresu. Administrativa tak pomalu propouštěla zbylé vězně. Obamovo nařízení navíc zrušil Donald Trump, který se pak o Guantánamo nezajímal, píše agentura AP.

Podle pravidel Kongresu vláda nesmí vydat vězně do rizikových zemí, například do Jemenu či do Somálska, ani je vpustit na americké území, a to i v případě, že by byli v USA ve vězení. V současnosti je na Guantánamu zadržováno 39 lidí, což je nejméně od ledna 2020.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 17 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2022-01-12 01:12
Ale aby vrátili území Kubě, k tomu se nemá nikdo.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama