Reklama
--> 

Spravedlnost povede v Nizozemsku Kurdka

Nizozemský liberální premiér Mark Rutte a jeho v pořadí již čtvrtý kabinet před polednem složili přísahu do rukou krále Willema-Alexandera. Volby se konaly vloni v březnu a koaliční jednání, jež skončila v polovině prosince, byla nejdelší v historii země.

Ceremoniál se odehrál v tanečním sále královského paláce v Haagu, protože tyto prostory byly jako jediné dostatečně velké, aby splňovaly pravidla pro rozestupy daná protikoronavirovými opatřeními. Jmenování přenášela stanice NOS.

Přísahu skládalo celkem 20 ministrů a devět státních tajemníků. V paláci chyběla levicově liberální ministryně financí a místopředsedkyně vlády Sigrid Kaagová, která je po nákaze covidem v izolaci a přísahala online. Všichni přítomní si mohli vybrat, v jakém jazyce odpoví. Tajemnice pro povolenky a cla Aukje de Vriesová si jako jediná zvolila fríštinu, poznamenává podle ČTK NOS.

Mark Rutte. FOTO - Wikimedia commons

Rutte (54) stojí v čele vlády již více než jedenáct let a v EU je po kontroverzním pravicovém maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády. Jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) bude příští tři roky vládnout společně s levicově liberální stranou Demokraté 66 (D66), Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) a Křesťanskou unií (CU). Jmenovaný kabinet, označovaný podle svého pořadí jako Rutte IV., tvoří téměř z poloviny ženy, což je nejvíce v nizozemské historii, píše agentura DPA.

Nová koalice slíbila velkorysé výdaje na udržitelnou energetiku, bydlení, péči o děti a vzdělávání, ale nejprve se bude muset vypořádat s pandemií COVID-19. Nizozemsko se aktuálně potýká s rekordními počty nově nakažených a vláda musí do pátku rozhodnout, zda prodlouží přísná pravidla uzávěry, která v zemi platí od poloviny prosince.

Šéfem diplomacie se stal Wopke Hoekstra, jehož dosavadní resort financí převezme Kaagová. Ta byla v předchozí Rutteho vládě ministryní zahraničí, ale v září rezignovala stejně jako ministryně obrany Ank Bijleveldová. Obě odstoupily kvůli kritice, jíž vláda čelila za údajně pomalé evakuace z Afghánistánu, kde se v srpnu překvapivě rychle znovu chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Novou nizozemskou ministryní obrany se stala dosavadní ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová. Resort spravedlnosti povede Dilan Yesilgözová Zegeriusová, která je kurdského původu, narodila se v Ankaře a do Nizozemska se přistěhovala jako dítě, uvedla DPA.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama