Reklama
--> 

Nikaragua 2022. Ortega dál pokračuje

Nikaragujský prezident Daniel Ortega v pondělí započal v dalším pětiletém mandátu v čele země. USA a Evropská unie poté rozhodly o dalších sankcích proti představitelům tohoto latinskoamerického státu a jejich příbuzným, uvedla agentura Reuters.

Západní země kritizovaly listopadové prezidentské volby jako nedemokratické, protože úřady prý zadržely před hlasováním hlavní představitele opozice. Ortegovy inaugurace se zúčastnily delegace z Ruska, Číny, Venezuely, Íránu či KLDR.

Nikaragujský prezident Daniel Ortega. FOTO - Wikimedia commons

Sankce

Země EU v pondělí oznámily sankce proti sedmi lidem, včetně Ortegových dětí, a také vůči policii, hlavnímu volebnímu orgánu a nikaragujské poštovní a telekomunikační společnosti.

Dalších šest osob, kterým bude zakázán vstup na americké území a zmrazen majetek ve Spojených státech, přidal na svůj sankční seznam také Washington. Sankcím nově čelí například ministryně obrany Rosa Adelina Barahonová Castrová. USA po volbách zakázaly vstup na své území Ortegovi a viceprezidentce, ale i Ortegově manželce Rosarii Murillové.

Prezident odmítl kritiku

Ortega již dříve odmítl kritiku USA, EU a dalších zemí, že volby nerespektovaly demokratická pravidla. Jeho vláda má podporu Ruska a v prosinci navázala diplomatické vztahy s Pekingem. Nikaragua totiž dříve uznávala nezávislost Tchaj-wanu.

Ortega v zemi nepřetržitě vládne od roku 2007. Ve volbách proti němu nakonec kandidovaly podle ČTK prý pouze osoby s jen velmi malou šancí na úspěch. Podle volební komise Ortega v hlasování získal zhruba tři čtvrtiny hlasů.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 17 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama