Reklama
--> 
David Rath. FOTO - Wikimedia commons

Rath už je doma v Hostivici

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath vpodvečer přijel po propuštění z brněnského vězení do Hostivice nedaleko Prahy, ve které žije. Ve vězení byl kvůli korupci.

Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu. O jeho propuštění ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let.

Věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci, opustil půl hodiny před polednem s taškou a nastoupil do dodávky přistavené ke dveřím.

»Myslím, že z hlediska stíhání za korupci, je to velmi slabý výsledek. V posledních třiceti letech zde byly aféry v řádově vyšších částkách a nikdo nikdy nebyl potrestán,« uvedla předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Rath respektuje rozsudek, na jehož základě strávil ve vězení 3,5 roku kvůli korupci. Připouští, že udělal řadu chyb. Do politiky se vrátit nechce. Na improvizovaném briefingu v hostivické restauraci řekl, že bude ještě několik týdnů dojíždět do brněnské věznice jako lékař na částečný úvazek.

Rathovi zbývá doplatit pět milionů z desetimilionového peněžitého trestu. Podle jeho advokáta Romana Jelínka se placení nevyhýbá. Z advokátova vyjádření vyplývá, že Rath zřejmě musí ke splacení trestu prodat svůj dosavadní majetek.

Rath řekl, že ho zájem médii překvapil, a poděkoval svému advokátovi a také Svazu pacientů ČR za záruku a podání návrhu na propuštění. Svaz pacientů podal návrh na propuštění, protože Rath si podle jeho prezidenta Luboše Olejára jako každý jiný občan odslouží polovinu svého trestu, tak má právo žádat o propuštění.

Městský soud loni zohlednil, že Rathovo hodnocení z věznic bylo velmi kladné a pro nápravu udělal maximum. Státní zástupkyně ale namítala, že nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jaký to mělo vliv na nahlížení politiky. Připomněla i to, že nezaplatil celý peněžitý trest. Zmínila také, že propuštění by mohlo být předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.

Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 6 hlasů.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama