Reklama
--> 
Členové skupiny Silver A: četař Jiří Potůček, šifrant a radista, rotmistr Josef Valčík, zástupce velitele a nadporučík Alfréd Bartoš, velitel skupiny. FOTO - Wikimedia commons

194 svíček za oběti heydrichiády

»Je povinností paměťových institucí připomínat památku lidí, kteří se zapojili do protinacistického odboje. Přímých pamětníků je už jen málo,« řekl včera v Pardubicích ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík při vzpomínkové akci na paravýsadek Silver A.

Na dalších generacích podle něj je, aby vzpomínku na statečné činy přinášely dalším. Letos uplynulo 80 let, kdy skupina Silver A operovala v Pardubicích a okolí a zajišťovala radiové spojení mezi domácími a exilovými odbojáři. Pomáhala také s přípravou útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

»Je to možná poslední kulaté výročí, kdy ještě budou očití svědkové. Když jsem přebíral v roce odbor válečných veteránů na ministerstvu obrany, tak bylo ještě 1724 válečných veteránů. Když jsem ho před dvěma lety opouštěl, byly jich necelé tři stovky. V současné době jich bude ani ne stovka, průměrný věk lidí je 95 let, 97 let,« řekl Stehlík. Výročí je pro ředitele památníku velmi emotivní.

Akce v Pardubicích u Památníku připomněla 194 ležáckých obyvatel, které Němci po atentátu na Heydricha na tomto místě popravili. Pak se uskutečnil pietní akt u Larischovy vily. Je symbolem československého odboje. Nacisté v jejím sklepení vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků. Setkání pak pokračovalo například historickou přednáškou v Sezemickém domě.

Na setkání v Pardubicích, které se konalo potřinácté, přijel Jiří Pitín, přeživší dítě z vypálené osady Lidice. Snaží se stále udržovat dobrou náladu. »Kdybych nebyl v dobrém rozpoložení, nedožil bych se 80 let, na které se těším v dubnu,« řekl Pitín. Bylo mu sedm neděl, když Lidice zmizely z mapy. Jeho desetiletá sestra Marie byla zavražděna v Chelmnu.

»Kdybych byl jen o rok starší, tak jsem znázorněný na pomníku lidických dětí a sestra mě drží za ručičku,« řekl Pitín. Jako miminko byl v pražském kojeneckém ústavu, od roku 1943 do konce války pobýval v Masarykových domovech v Krči. Po válce žil se svou tetou v Dejvicích. Na pietní setkání, která se týkají heydrichiády, jezdí často.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 16 hlasů.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2022-01-15 00:32
Pravičákům teď jistě vadí, že někdo stále "vyvolává
nenávist", místo aby se "usmiřoval". Vždyť "mladé
lidi to vůbec nezajímá".
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama