Nedávno jsem přemýšlela nad otázkou: Jací jsme? A musím přiznat, že na takto jednoduchou otázku se jednoduše neodpovídá. Na jedné straně jsme byli schopni šít roušky, když jich byl zpočátku nedostatek, na straně druhé pod vlivem propagandy a podivně chápaných lidských práv prosazujeme jen svá práva a práva těch druhých klidně porušujeme.
Proto se například značné procento z nás odmítá očkovat proti koronaviru a vůbec jim nevadí, že ohrožují druhé. A vlády ustupují, i když jejich povinností by mělo být zajistit ochranu všech, tedy i těch, kteří potřebná opatření dodržují. Jistě namítnete, že většina z nás patří do první skupiny a jen menšina do té druhé. Jenže ta menšina si osobuje právo rozhodovat o nás druhých, protože boj s koronavirem předpokládá vzájemnou solidárnost.
Mohu se jen zeptat: Co je víc? Tzv. lidská práva chápaná jako právo jedince, nebo solidarita, jež nás všechny může ochránit a vyvést ze stávající situace? Dokud právo jedince bude výš než práva všech, pak není naděje nejen na porážku pandemie, ale ani se úspěšně poprat s jinými výzvami, které před nás klade příroda a samotná existence naší civilizace.
Proto si myslím, že každý z nás by si měl položit nejen otázku: Jací jsme? Ale i otázku: Jaký jsem já?
Michaela KNOTKOVÁ
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 5.2, celkem 35 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
nechrání, leda tak před zahlcením zdravotnictví. Ale dodržovat
opatření, to je věc komunistického pojetí svobody jako poznané
nutnosti.