Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Guantánamo bez lidských práv

Vláda USA schválila propuštění dalších pěti vězňů zadržovaných na vojenské základně Guantánamo, napsala ve středu AFP. Kdy by se zmínění lidé mohli dostat na svobodu, však vůbec není zřejmé.

V kontroverzní americké vojenské věznici na Kubě zůstává v těchto dnech 39 lidí zadržených pro podezření z teroristické činnosti. Vláda prezidenta Joe Bidena sice ujišťuje, že chce zařízení spojované s mučením vězňů uzavřít, za první rok jejího úřadování ale byl propuštěn jen jeden vězeň. Biden podle organizací na ochranu lidských práv nepostupuje dost rázně ve snaze uzavřít věznici, kam první podezřelý dorazil před 20 lety. Propuštění pětice je podmíněno tím, že USA najdou místo, kam je mohou poslat. Jejich skutečné propuštění se tedy z tohoto důvodu bude oddalovat. Nechvalně známou věznici zřídila vláda prezidenta George W. Bushe v reakci na útoky z 11. září 2001. V jisté fázi tam bylo skoro 800 vězňů, většina z nich ale nebyla nikdy formálně obviněna. Guantánamo je dějištěm ustavičného porušování lidských práv, shodli se experti OSN.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 24 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama