Reklama
--> 

Šetří na lidech

Česká republika má víc než tři měsíce od voleb vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny.

Stalo se tak ve čtvrtek večer po rekordně dlouhé diskusi trvající zhruba 21 hodin, v níž převažovala kritika opozičních politiků. Vládu při hlasování podpořilo všech 106 přítomných poslanců pěti koaličních stran, tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů. Proti kabinetu se vyslovilo 87 zákonodárců obou opozičních hnutí ANO a SPD. Sedm poslanců se omluvilo ze zdravotních důvodů - dva z koaličního a pět z opozičního tábora.

Petr Fiala po hlasování poděkoval jménem svým i vlády za vyslovení důvěry. Pro ČR je podle něj důležité, že má plnohodnotnou vládu s důvěrou, která může naplňovat svůj program. Dlouhou diskusi při jednání o důvěře považuje za něco, co patří k demokracii.

Fiala si podle svých slov vzal za své šest priorit vlády, mimo jiné zavedení daňové brzdy, která zastropuje celkovou výši daní, energetickou soběstačnost země díky dostavbě jaderné elektrárny Dukovany nebo předložení důchodové reformy. Mezi Fialovy osobní priority patří také záměr postavit 200 kilometrů nových dálnic, revize učebních plánů a nahrazení občanských a řidičských průkazů jejich elektronickou podobou.

Jeho předchůdce a šéf ANO Andrej Babiš mu přišel k vládní lavici potřást rukou a už dříve řekl, že jeho hnutí bude konstruktivní opozicí. Babiš trvá na tom, že ČR je na tom nejlíp v historii. »Myslím, že je ve velice dobrém stavu. Za našeho vládnutí jsme předstihli v hrubém domácím produktu na hlavu Itálii, Španělsko a Portugalsko,« řekl. ČR je podle Babiše stále šestá nejméně zadlužená země v Evropské unii.

»Hnutí SPD si nemyslí, že je Česká republika v dobré kondici a v dobrém stavu,« prohlásil předseda klubu SPD Radim Fiala. Přál by si, aby se vládě podařilo splnit cíle, jak je premiér představil.

Hlasování poslanců o důvěře Fialovu kabinetu se uskutečnilo 96. den od sněmovních voleb.

Fialova vláda má 18 členů, o tři více než někdejší kabinet ANO a ČSSD Andreje Babiše. Ve vládě jsou nově ministři pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace. ODS má pět ministrů, STAN čtyři, Piráti a KDU-ČSL po třech a TOP 09 dva.

(jad, zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 26 hlasů.

(jad, zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama